Виконання протипожежних заходів

Враховуючи всю важливість завдань із створення умов безпечної експлуатації ядерних установок блоків №1 і №2, адміністрація ХАЕС приділяє постійну увагу підтримці належного протипожежного рівня і докладає максимум зусиль для виконання усіх протипожежних заходів, запропонованих приписами державного пожежного нагляду. Питання пожежної безпеки постійно знаходяться в полі зору керівництва станції і підрозділів, щоквартально розглядаються на засіданнях пожежно-технічної комісії.

Розроблені плани-графіки капіталовкладень на протипожежні заходи, виконання яких залежить від ХАЕС. Так, з 2000 по 2015 роки на виконання протипожежних заходів витрачено більш ніж 111 млн. грн., за 2016 рік на вирішення питань пожежної безпеки було витрачено 6млн.787 тис. 066 грн.

24 червня 2016 року Державною службою надзвичайних ситуацій України проведено детальне пожежно-технічне обстеження об'єктів ВП ХАЕС з видачею припису.
На  його виконання розроблені станційні заходи із встановленими і узгодженими термінами виконання.

До виконання заплановано 53 пункти, з яких 14 пунктів виконано, інші у стадії виконання, і термін їх виконання не закінчився.

Необхідно відзначити високий рівень протипожежного захисту об'єктів ВП ХАЕС, який підтримується в даний час як на першому, так і на другому енергоблоках.

Автоматичною пожежною сигналізацією обладнані:

- усі виробничі приміщення реакторного відділення (РВ), приміщення каналів систем безпеки, несистемні приміщення, коридори і сходові клітки;
- приміщення машзалів, етажерки електротехнічних пристроїв (ЕЕТП), резервної дизель-генераторної електростанції (РДЕС), блочної насосної станції (БНС);
- приміщення блока допоміжних споруд відкритого розподільчого пристрою (ВРП) 750/330;
- приміщення адміністративно-побутового корпусу (АПК), лабораторно-побутового корпусу (ЛПК), об’єднаного допоміжного корпусу (ОДК), об’єднаного газового корпусу, об’єднаного масло-мазутного дизельного господарства (ОММДГ), пуско-резервної котельні, спецкорпусу;
- приміщення всіх зовнішніх підрозділів ХАЕС: адмінбудівля і склади управління виробничо-технічної коплектації (УВТК), транспортного цеху, навчально-тренувального центру, ремонтно-будівельного управління, відомчої воєнізованої охорони, управління капітального будівництва, спорткомплексу, приміщення критої стоянки та ремонтної зони транспортного цеху.

Автоматичними установками пожежегасіння захищені:

- усі кабельні приміщення РВ в оббудові і гермозоні (водяне);
- приміщення маслосистем в оббудові і гермозоні РВ (водяне);
- маслонаповнене устаткування машзалів (водяне);
- приміщення маслосистем і палива РДЕС, БНС (водяне);
- блокові і резервні трансформатори, трансформатори власних потреб, реактора на ВРП 750/330 (водяне);
- кабельні приміщення, поверхи, напівповерхи і канали на ЕЕТП, ЛПК, ОДК, ВРП 750/330, спецкорпусі (водяне);
- приміщення насосних масла і мазуту на ОММДГ (пінне);
- комірки сховища твердих радіоактивних відходів (газове).

13 першочергових приміщень блока №1 та 16 першочергових приміщень блока №2 з електричною і електронною апаратурою обладнані автоматичними установками газового пожежегасіння, які, в даний час, знаходяться в промисловій експлуатації. Решта приміщень з електричною і електронною апаратурою блоків №1 і №2 захищені ручними установками газового пожежогасіння типу 2БР2МА або ОУ-80.

В захисних конструкціях приміщень каналів систем безпеки РВ встановлені протипожежні двері з межею вогнестійкості 1,5 год, а у повітреводах цих приміщень - протипожежні клапани із ступенем вогнестійкості 1,5 год.

В сходових клітках РВ виконана система підпору повітря для незадимлюваності шляхів евакуації при пожежі.

Кабелі і кабельні конструкції у всіх виробничих будівлях і спорудах ХАЕС, за наявності полімерних матеріалів більше 7 літрів на погонний метр, а також в місцях перетину, зближення і паралельного проходження кабелів різних систем безпеки (у тому числі і в гермозоні), покриті вогнезахисними матеріалами для підвищення їх вогнестійкості і надання їм властивостей нерозповсюдження горіння.

Кабельні траси по всій своїй довжині розділені протипожежними поясами через кожні 20 метрів по висоті і 30 метрів по довжині.

В машинних залах блоків №1 і 2, в системах мастила і регулювання турбіни, використовується негорюче масло «ОМТІ», яке за своїми властивостями не поширює горіння за струменем.

Виконано вогнезахисне покриття несучих металевих конструкцій машинних залів №1 і 2 з метою підвищення їх ступеня вогнестійкості до нормованих вимог. Крім цього, з метою охолоджування колон, ферм і покрівель машзалів, виконані стаціонарні лафетні стовбури на відмітках 15.00 усередині машзалів (12 шт.), на покрівлях деаераторних відділень (4 шт.) і на покрівлях оббудов реакторних відділень (2 шт.), подача води в які здійснюватися як від внутрішнього пожежного водопроводу, так і від пересувної пожежної техніки.

Відповідно до вимог норм і правил усі виробничі і адміністративні будівлі, споруди і приміщення ХАЕС обладнані аварійним і евакуаційним освітленням, внутрішнім протипожежним водопроводом з пожежними кранами, системою сповіщення про пожежу, стендами і знаками пожежної безпеки, планами евакуації і витягами із загальнооб'єктової інструкції з пожежної безпеки. Усі підрозділи станції забезпечені первинними засобами пожежогасіння відповідно до норм потреб. У ВП ХАЕС обладнана станція технічного обслуговування і зарядки вогнегасників, персонал якої має відповідну ліцензію, що дозволяє виконувати зарядку всіх видів вогнегасників.

Проммайданчик ХАЕС обладнаний зовнішнім кільцевим протипожежним водопроводом високого тиску з установкою 74 гідрантів і резервованими пожежними насосами на БНС-1 і БНС-2.

Будівлі і споруди головних корпусів, машзалів, ЕЕТУ, спецкорпусу і допоміжних споруд забезпечені зовнішніми пожежними сходами і сходами на перепадах висот для підйому на покрівлі особового складу пожежної охорони, пожежно-технічного озброєння і вогнегасячих речовин.

Увесь персонал ВП ХАЕС проходить навчання, інструктажі і перевірку знань з пожежної безпеки.

Відповідно до графіків проводяться протипожежні тренування, у тому числі сумісні з 7-мою ДПРЧ.  При проведенні пожежно-тактичних навчань, відповідно до «Оперативного плану пожежогасіння відокремленого підрозділу «Хмельницька АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом», залучається оперативний об'єктовий штаб пожежогасіння.

Оперативний персонал змін цехів забезпечений апаратами захисту органів дихання АСВ-2 і бойовим одягом пожежників.
Наказом по ХАЕС призначена пожежно-технічна комісія, до складу якої входять керівники станції, начальники основних підрозділів і представники 3-ого Державного пожежно-рятувального загону. На засіданнях ПТК, які проводяться не рідше одного разу на квартал, розглядаються усі питання забезпечення пожежної безпеки, що стосуються ВП ХАЕС.

Все вищенаведене, і багато іншого, дозволяє підтримувати об'єкти ВП ХАЕС на належному високому рівні протипожежного захисту.