Виконання протипожежних заходів

Розроблені плани-графіки капіталовкладень на протипожежні заходи, виконання яких залежить від ХАЕС. Так, з 2000 по 2018 роки на виконання протипожежних заходів витрачено більш ніж 200 млн. грн., за 2019 рік на вирішення питань пожежної безпеки було витрачено 49млн.953 тис. 179 грн.

У період з 9  по 19 липня 2019 року Державною службою надзвичайних ситуацій України проведено детальне пожежно-технічне обстеження об'єктів ВП ХАЕС з видачею припису.
На  його виконання розроблені станційні заходи із встановленими і узгодженими термінами виконання.

До виконання заплановано 53 пункти, з яких 16 пунктів виконано, інші у стадії виконання, і термін їх виконання не закінчився.

Необхідно відзначити високий рівень протипожежного захисту об'єктів ВП ХАЕС, який підтримується в даний час як на першому, так і на другому енергоблоках.

Автоматичною пожежною сигналізацією обладнані:

- усі виробничі приміщення реакторного відділення (РВ), приміщення каналів систем безпеки, несистемні приміщення, коридори і сходові клітки;
- приміщення машзалів, етажерки електротехнічних пристроїв (ЕЕТП), резервної дизель-генераторної електростанції (РДЕС), блочної насосної станції (БНС);
- приміщення блока допоміжних споруд відкритого розподільчого пристрою (ВРП) 750/330;
- приміщення адміністративно-побутового корпусу (АПК), лабораторно-побутового корпусу (ЛПК), об’єднаного допоміжного корпусу (ОДК), об’єднаного газового корпусу, об’єднаного масло-мазутного дизельного господарства (ОММДГ), пуско-резервної котельні, спецкорпусу;
- приміщення всіх зовнішніх підрозділів ХАЕС: адмінбудівля і склади управління виробничо-технічної коплектації (УВТК), транспортного цеху, навчально-тренувального центру, ремонтно-будівельного управління, відомчої воєнізованої охорони, управління капітального будівництва, спорткомплексу, приміщення критої стоянки та ремонтної зони транспортного цеху.

Автоматичними установками пожежегасіння захищені:

- усі кабельні приміщення РВ в оббудові і гермозоні (водяне);
- приміщення маслосистем в оббудові і гермозоні РВ (водяне);
- маслонаповнене устаткування машзалів (водяне);
- приміщення маслосистем і палива РДЕС, БНС (водяне);
- блокові і резервні трансформатори, трансформатори власних потреб, реактора на ВРП 750/330 (водяне);
- кабельні приміщення, поверхи, напівповерхи і канали на ЕЕТП, ЛПК, ОДК, ВРП 750/330, спецкорпусі (водяне);
- приміщення насосних масла і мазуту на ОММДГ (пінне);
- комірки сховища твердих радіоактивних відходів (газове).

13 першочергових приміщень блока №1 та 16 першочергових приміщень блока №2 з електричною і електронною апаратурою обладнані автоматичними установками газового пожежегасіння, які, в даний час, знаходяться в промисловій експлуатації. Решта приміщень з електричною і електронною апаратурою блоків №1 і №2 захищені ручними установками газового пожежогасіння типу 2БР2МА або ОУ-80.

В захисних конструкціях приміщень каналів систем безпеки РВ встановлені протипожежні двері з межею вогнестійкості 1,5 год, а у повітреводах цих приміщень - протипожежні клапани із ступенем вогнестійкості 1,5 год.

В сходових клітках РВ виконана система підпору повітря для незадимлюваності шляхів евакуації при пожежі.

Кабелі і кабельні конструкції у всіх виробничих будівлях і спорудах ХАЕС, за наявності полімерних матеріалів більше 7 літрів на погонний метр, а також в місцях перетину, зближення і паралельного проходження кабелів різних систем безпеки (у тому числі і в гермозоні), покриті вогнезахисними матеріалами для підвищення їх вогнестійкості і надання їм властивостей нерозповсюдження горіння.

Кабельні траси по всій своїй довжині розділені протипожежними поясами через кожні 20 метрів по висоті і 30 метрів по довжині.

В машинних залах блоків №1 і 2, в системах мастила і регулювання турбіни, використовується негорюче масло «ОМТІ», яке за своїми властивостями не поширює горіння за струменем.

Виконано вогнезахисне покриття несучих металевих конструкцій машинних залів №1 і 2 з метою підвищення їх ступеня вогнестійкості до нормованих вимог. Крім цього, з метою охолоджування колон, ферм і покрівель машзалів, виконані стаціонарні лафетні стовбури на відмітках 15.00 усередині машзалів (12 шт.), на покрівлях деаераторних відділень (4 шт.) і на покрівлях оббудов реакторних відділень (2 шт.), подача води в які здійснюватися як від внутрішнього пожежного водопроводу, так і від пересувної пожежної техніки.

Відповідно до вимог норм і правил усі виробничі і адміністративні будівлі, споруди і приміщення ХАЕС обладнані аварійним і евакуаційним освітленням, внутрішнім протипожежним водопроводом з пожежними кранами, системою сповіщення про пожежу, стендами і знаками пожежної безпеки, планами евакуації і витягами із загальнооб'єктової інструкції з пожежної безпеки. Усі підрозділи станції забезпечені первинними засобами пожежогасіння відповідно до норм потреб. У ВП ХАЕС обладнана станція технічного обслуговування і зарядки вогнегасників, персонал якої має відповідну ліцензію, що дозволяє виконувати зарядку всіх видів вогнегасників.

Проммайданчик ХАЕС обладнаний зовнішнім кільцевим протипожежним водопроводом високого тиску з установкою 74 гідрантів і резервованими пожежними насосами на БНС-1 і БНС-2.

Будівлі і споруди головних корпусів, машзалів, ЕЕТУ, спецкорпусу і допоміжних споруд забезпечені зовнішніми пожежними сходами і сходами на перепадах висот для підйому на покрівлі особового складу пожежної охорони, пожежно-технічного озброєння і вогнегасячих речовин.

Увесь персонал ВП ХАЕС проходить навчання, інструктажі і перевірку знань з пожежної безпеки.

Відповідно до графіків проводяться протипожежні тренування, у тому числі сумісні з 7-мою ДПРЧ.  При проведенні пожежно-тактичних навчань, відповідно до «Оперативного плану пожежогасіння відокремленого підрозділу «Хмельницька АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом», залучається оперативний об'єктовий штаб пожежогасіння.

Оперативний персонал змін цехів забезпечений апаратами захисту органів дихання АСВ-2 і бойовим одягом пожежників.
Наказом по ХАЕС призначена пожежно-технічна комісія, до складу якої входять керівники станції, начальники основних підрозділів і представники 3-ого Державного пожежно-рятувального загону. На засіданнях ПТК, які проводяться не рідше одного разу на квартал, розглядаються усі питання забезпечення пожежної безпеки, що стосуються ВП ХАЕС.

Все вищенаведене, і багато іншого, дозволяє підтримувати об'єкти ВП ХАЕС на належному високому рівні протипожежного захисту.