Представник Хмельницької АЕС взяв участь в онлайн-засіданні басейнової ради річки Прип’ять

2020-09-08

№ 518

На позачерговому онлайн-засіданні басейнової ради, яке відбулося за участі представників Державного агентства водних ресурсів України, розглядалися головні водно-екологічні проблеми Прип’яті у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра. Хмельницьку АЕС на засіданні представляв начальник відділу охорони навколишнього середовища Олександр Левицький.

Засідання басейнової ради було присвячене проведенню консультацій з громадськістю з визначення екологічних проблем суббасейну Прип’яті. За словами Голови Держводагентства Валентина Шліхти, головним у водогосподарській галузі є перехід на інтегроване управління водними ресурсами за басейновим принципом, що передбачає собою баланс трьох ключових складових: економічних, соціальних та екологічних цілей. Він закликав членів басейнової ради мати активну позицію та стати основою, що забезпечить комунікацію водокористувачів, науковців, громадських організацій та представників органів влади різних рівнів для досягнення спільної мети.

На засіданні також було зазначено, що забруднення органічними речовинами – одна з основних проблем басейну Прип’яті. Найбільше забруднення біогенними елементами спостерігається у басейнах малих річок: Турія, Стохід, Стир, Горинь та Уж. Це результат недостатньої очистки стічних вод, а також їхнього змиву з сільгоспугідь. Небезпечними є речовини, що потрапляють до водойм зі стічними водами промислових та комунальних підприємств.

Чи несе таку небезпеку для найближчих водойм, зокрема річки Горинь, Хмельницька АЕС? На це та низку інших питань, дав вичерпні відповіді начальник відділу охорони навколишнього середовища Олександр Левицький, який зазначив, що екологічна безпека, охорона довкілля, здоров’я персоналу та населення регіону розташування, а також раціональне використання природних ресурсів – головні пріоритети діяльності Хмельницької АЕС.

Відділ охорони навколишнього середовища здійснює якісний моніторинг впливу АЕС на довкілля. ХАЕС будує свою природоохоронну діяльність, базуючись на надійних показниках стану навколишнього середовища, здійснюючи контроль за якістю поверхневих, підземних і стічних вод, ґрунтів і мулів, атмосферного повітря, а також контроль за викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних і пересувних, таких як автотранспорт, джерел забруднення.

За результатами багаторічного екологічного моніторингу відзначено, що експлуатація енергоблоків Хмельницької АЕС не спричинила погіршення екологічного стану навколишнього природного середовища в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження. І свідчення цьому - приналежність території навколо Хмельницької АЕС Національним природним паркам «Малому Поліссю» та «Дермансько-Острозькому».

Довідково:
Національні парки знаходяться в надзвичайно мальовничій місцевості, де поєднались ландшафти Полісся та лісостепу. Територія парків охоплює лісові масиви Ізяславського, Славутського, Острозького, Здолбунівського районів, які завдяки своїм унікальним розташуванням та кліматичним умовам вирізняються багатим біорізноманіттям. Природні парки включають в себе кілька озер і болотних масивів, пагорби Мізоцького кряжу та Кременецьких гір, а також частини долин річок Горинь, Вілія, Гнилий Ріг.
Відомо що, на території Національних природних парків зростає понад 60 видів рослин, занесених до Червоної книги України, а також 35 регіонально рідкісних видів, що підлягають особливій охороні, зустрічаються 56 видів тварин із Європейського Червоного списку.
Більшість представників даної флори і фауни присутні поряд зі ставком-охолоджувачем ВП ХАЕС, що є свідченням того, що в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження до сьогоднішнього дня збережені природні екосистеми.

Інформаційний центр ХАЕС