На Хмельницькій АЕС модернізують повномасштабний тренажер блочного щита управління

2020-03-17

№ 119

Відповідність повномасштабного тренажера (ПМТ) блочного щита управління (БЩУ) енергоблоку-прототипу – необхідна умова якісної підготовки персоналу. Саме тому один із важливих етапів у рамках продовження терміну експлуатації першого енергоблока Хмельницької АЕС – приведення ПМТ у повну відповідність БЩУ діючого блока.

Модернізація тренажера, який було введено в промислову експлуатацію у 2000 році, – безперервний процес його життєвого циклу. Як зауважив начальник навчально-тренувального центру (НТЦ) ВП ХАЕС Володимир Ісупов, за двадцятилітню історію експлуатації на тренажері відбулося чимало змін. Найважливіші зміни стосуються модернізованого першого енергоблока у рамках продовження терміну експлуатації, зокрема, впровадження сучасних програмно-технічних комплексів, систем управління, включаючи моделі активної зони і теплогідравліки першого контуру.
Відповідно, система підготовки персоналу потребує більш точної моделі для навчання. Відбулися зміни і в нормативних документах, з’явилися нові вимоги щодо моделювання важких (запроектних) аварій. «Це досить складне завдання - створення практично нового тренажера. Адже потрібно оновити діючу модель на 70-80%, а головне зробити все якісно», - зазначив начальник НТЦ.

На технічній нараді, яка проходила нещодавно на ХАЕС з керівниками проекту американської компанії GSE Perfomance Solutions Inc., були обговорені питання щодо постачання обладнання, фактичний стан робіт з розробки програмного забезпечення ПМТ та визначено орієнтовну дату завершення робіт.

Після проведення основних робіт за участі представників американської компанії, буде проведене тестування тренажера, у якому візьмуть участь начальники змін енергоблоків, персонал НТЦ, цеху теплової автоматики і вимірювань, реакторного, турбінного та електричного цехів Хмельницької АЕС. Роботи планується завершити до 1 вересня цього року.

На період модернізації тренажера підготовка оперативного персоналу ХАЕС здійснюватиметься на спеціально розробленому графічному комп’ютерному тренажері.

За словами В. Ісупова, працівники атомної станції готові наполегливо працювати, аби забезпечити завершення модернізації повномасштабного тренажера у визначений термін. Це дасть змогу суттєво покращити підготовку та підтримання кваліфікації усіх категорій персоналу, забезпечити формування і підтримку знань, умінь і навичок безпечної та надійної експлуатації Хмельницької АЕС.
Інформаційний центр ВП ХАЕС