Конструктивна полеміка- запорука порозуміння

2019-12-12

№ 459

11 грудня нетішинські атомники взяли участь у хакатоні під назвою «Хмельницька АЕС: загроза чи можливість». Захід був організований в обласному центрі Хмельницьким енергетичним кластером спільно з Центром екологічних ініціатив «Екодія» і зібрав як прихильників розвитку атомної енергетики, так і її опонентів. Так як формат хакатону передбачає проведення диспутів та розроблення сценаріїв спільними зусиллями учасниками заходу для вирішення проблематики обраної теми, то представники громадськості, влади, екологічних об’єднань, атомної галузі, зокрема Хмельницької та Рівненської АЕС, сфокусували свою увагу на експлуатації та подальшій розбудові ХАЕС.

У панельній дискусії щодо основного питання  взяли участь Олег Рахлінський, заступник генерального директора ХАЕС з капітального будівництва, Віктор Демидюк, заступник генерального директора ХАЕС з кадрів та соціальної політики, Геннадій Самосєй, заступник головного інженера ХАЕС з нових блоків, Тетяна Лиситчук, начальник відділу роботи з громадськістю і ЗМІ ХАЕС, спеціалісти цеху радіаційної безпеки та служби аналізу безпеки Рівненської АЕС. До обговорення питань долучилися також перший заступник Нетішинського міського голови Іван Романюк та директор Агенції регіонального розвитку Хмельницької області Роман Примуш. Модератором хакатону виступив Андрій Мартинюк, голова рівненської громадської організації «Екоклуб», а модераторами груп-розробників сценаріїв -Олександра Заїка, представниця київського Центру екологічних ініціатив «Екодія», Ілля Єременко, голова української кліматичної мережі та Ольга Лящук, координатора проектів ГО «Екоклуб».

На публічний диспут модератор виніс питання значення атомної енергетики для держави, її соціальні, економічні та екологічні аспекти діяльності на прикладі Хмельницької АЕС.

«Чи потрібна державі, області, регіону атомна галузь, яка генерує понад 50 % усієї вітчизняної електроенергії, а, власне, ХАЕС є бюджетоутворюючим підприємством Хмельницької області та Нетішина? Хмельницька атомна станція забезпечує до чверті надходжень в бюджет області та до 80 % в бюджет міста- супутника. Разом з тим ми усі знаємо про наслідки Чорнобильської АЕС для України. Тут важливо розуміти, що коли ми приймаємо стратегічні рішення, вони дуже тривалі в часі. А ще потрібно, аби ми мали змогу активно та чесно дискутувати щодо питань, які актуально та гостро звучать серед громадськості», - наголосив Андрій Мартинюк під час відкриття заходу.

Подія проводилася в активному форматі дискусій, де кожен учасник міг висловити свою думку, отримати достовірну та вичерпну інформацію по головній темі, задати питання. Багатьох цікавили соціальні, економічні аспекти розвитку найпотужнішого підприємства Хмельниччини - про це розгорнуто надавали інформацію спікери від ХАЕС. Зокрема, Олег Рахлінський зазначив, що сьогодні в Україні є потреба у розбудові нових енергопотужностей, і це визначено державною енергетичною стратегією розвитку до 2035 року: «Слід наголосити, що поряд із розбудовою атомної енергетики мають розвиватися і альтернативні джерела, такі як сонячна та вітрова енергетика. Проте без функціонування атомної генерації, яка сьогодні є базисом та фундаментом у виробітку усієї вітчизняної електроенергії, це просто неможливо. Адже ми за рахунок нашого дешевого тарифу допомагаємо іншим виробникам і несемо збитки від цього. Це питання держава повинна взяти під особливий контроль і переглянути існуючий тариф».

До загроз, які озвучували та обговорювали присутні, належали питання поводження з відпрацьованим ядерним паливом та зберігання радіоактивних відходів, які продукують атомні електростанції. Олег Рахлінський спростував деякі хибні твердження, що в Україні немає місця зберігання ВЯП та РАВ: «Сьогодні в зоні відчудження Чорнобильської АЕС завершується будівництво постійного централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, яке почне функціонувати у 2021 році. Щодо радіоактивних відходів, то на Запорізькій та Рівненській АЕС побудовані комплекси з переробки РАВ, подібний споруджуватиметься і на ХАЕС. Уже здійснено певні етапи проекту і до завершення 2021 року він запрацює».

На хакатоні в ході дискусій учасники окреслили три сценарії роботи та подальшого розвитку Хмельницької АЕС з можливістю або експлуатувати чотири енергоблоки, або працювати лише з двома мільйонниками, або взагалі зупинити діяльність енергопідприємства. При цьому озвучували переваги та можливості у різних аспектах, також окреслили ризики та екологічні загрози від експлуатації, будівництва нових енергоблоків та взагалі припинення діяльності ХАЕС.

На заключному етапі заходу усі напрацьовані сценарії були детально обговорені, модератори внесли уточнення та побажання учасників до проектів. Надалі сценарії будуть передані Регіональній агенції розвитку Хмельницької області для врахування їх при формуванні нової регіональної стратегії Хмельницької області. Також усі три напрацювання хакатону щодо діяльності ХАЕС будуть поширені у соціальних мережах.

            На завершення заходу представники  Хмельницької АЕС подякували організаторам хакатону за інтерес до роботи найбільшого енергетичного підприємства області, розуміння політичних та соціально-економічних умов, у яких нині працює ХАЕС і атомна галузь в цілому, та запросили відвідати атомну електростанцію з ознайомчою екскурсію, щоб глибше зрозуміти специфіку та значення діяльності такого високотехнологічного та науковоємного виробництва як Хмельницька АЕС.

Ділова та конструктивна полеміка, якою був пронизаний захід, на думку учасників зустрічі, сприятиме розвінченню міфів і спекуляцій довкола теми атомної енергетики та налаштовуватиме на порозуміння та співпрацю з громадськістю.  
Інформаційний центр ВП ХАЕС

#Letstalknuclear - використання соціальних мереж в атомній галузі обговорюють цього тижня у МАГАТЕ

2019-12-12

№ 458

Понад 120 представників з 66 країн зібралися на технічну нараду, щоб поділитися досвідом та обговорити роль соціальних мереж для залучення зацікавлених сторін при формуванні ядерних програм. Про роль соціальних мереж при комунікації українських АЕС з громадськістю, органами державної влади, засобами масової інформації розповіла провідний інженер ВРГіЗМІ Юлія Тараторкіна.

Така зустріч фахівців з комунікації та інших зацікавлених осіб з питань використання соціальних медіа проводиться вперше. Адже за словами наукового секретаря заходу Масахіро Тачібана (МАГАТЕ), соціальні мережі стали важливим компонентом у роботі з громадськістю. Вони забезпечують швидке та безпосереднє залучення широкого кола  стейкхолдерів. Для обговорення заходу у соціальних мережах створено хештег #letstalknuclear.

Із зростанням популярності соцмереж у світі, не можна ігнорувати їх вплив на формування громадської думки. Згідно з даними дослідження “Глобальний стан цифрових технологій у 2019 році”, 3,4 млрд. осіб у світі  користується соціальними медіа. Разом з тим з’являються нові виклики та ризики для підприємств, організацій та інституцій ядерної галузі, тому на часі -  оновлення їх комунікаційних стратегій.

Технічна нарада МАГАТЕ проходить з 9 по 13 грудня у Відні. Учасники уже розглянули особливості соціальних мереж для залучення стейкхолдерів для регулюючих органів, операторів, урядових організацій, наукових інститутів та міжнародних організацій. Обговорювалось формування політики для використання соціальних мереж працівниками галузі, елементи розробки стратегії використання соціальних мереж. Надзвичайно корисним став досвід представників інших галузей, які успішно використовують усі переваги соціальних мереж, а також історії успіху представників ядерної сфери.

Технічна нарада об‘єднала представників різних організацій. Крім основних та панельних сесій, передбачені пленарні обговорення та робота у групах. Таким чином створено найкращі умови для обміну досвідом, щоб надалі удосконалювати представлення ядерної галузі у соціальних мережах.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

ХАЕС відвідали викладачі та студенти Шльонської Політехніки (Польща) та Хмельницького національного університету

2019-12-12

№ 457

Викладачі Шльонської Політехніки (м. Глівіце, Польща) та кафедри машин і апаратів, електромеханічних та енергетичних систем Хмельницького національного університету (ХНУ) разом зі  студентами відвідали Хмельницьку АЕС.

Під час екскурсійного туру на ХАЕС викладачі та студенти побували у навчально-тренувальному центрі, де ознайомились із загальною технологією виробництва електроенергії, процесами підготовки та навчання персоналу. Детальну інформацію, а також відповіді на численні запитання, надав гостям представник Всесвітньої асоціації організацій, які експлуатують атомні станції (ВАО АЕС) на майданчику Хмельницької АЕС В’ячеслав Іванов.
На Хмельницькій АЕС електроенергетики побували в машинному відділенні другого енергоблока та на центральному щиті управління, детально знайомлячись із виробничими процесами та спілкуючись із провідними фахівцями атомної станції. Під час дружньої бесіди, хмельницькі атомники розповіли польським колегам про участь та вклад їхніх земляків у будівництво та функціонування АЕС.

Підсумовуючи результати візиту, к.т.н, доцент Хмельницького національного університету Олександр Шпак зазначив, що ХНУ вже давно співпрацює із Шльонською Політехнікою і візит на Хмельницьку АЕС – чудова нагода для безпосереднього ознайомлення із галуззю атомної енергетики в Україні та зміцнення міжнародних зв’язків.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2019-12-12

№ 456

Сьогодні, 12 грудня енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1011 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,32 млн. кВт.* год електроенергії, а з початку місяця - 267,42 млн. кВт. * год електроенергії.

 На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває триста вісімдесят третя доба ремонтних робіт.

 Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС