Масштабні роботи з продовження терміну експлуатації першого енергоблока виконуються на Хмельницькій АЕС

2019-02-05

№ 049

Нинішній планово-попереджувальний ремонт (ППР) на першому енергоблоці Хмельницької АЕС – випробування для всього колективу атомників. Адже масштаби ремонтних робіт не йдуть у порівняння з тими, що зазвичай виконуються під час чергового планово-попереджувального ремонту. До того ж відбувається заміна великої кількості обладнання, яке суттєво відрізняється за своїми характеристиками від випущеного три-чотири десятки років тому.

Два місяці ППР на першому енергоблоці вже позаду. Ремонтники поетапно реалізують заплановані заходи, крок за кроком наближаючи мить, яка ознаменує початок нового етапу експлуатації першого енергоблока Хмельницької АЕС вже після успішно пройденого 30-літнього проектного періоду.

У масштабних роботах, крім безпосередніх виконавців ремонтних та модернізаційно-реконструкційних заходів, своє навантаження несуть підрозділи інженерно-технічної підтримки. Один із таких  підрозділів - цех налагодження і випробування устаткування (ЦНВУ).

Начальник ЦНВУ Анатолій Чумак, під час зустрічі з корпоративними ЗМІ, розповідаючи  про роботи, які виконує підрозділ, наголосив, що перед тим як ввести в експлуатацію обладнання, яке підлягає ремонту, заміні чи модернізації, потрібно підтвердити шляхом випробувань і перевірок його проектні характеристики, провести налагоджувальні роботи, які, зазвичай, проходять у кілька етапів. Спочатку індивідуальні випробування конкретного обладнання, а вже на завершальній стадії – комплексні. «Ми зобов’язані підтвердити всі проектні параметри в допустимих межах, без цього не можна бути впевненим, що обладнання безвідмовно виконуватиме передбачені для нього функції»,- зауважив Анатолій Чумак.

Перш ніж проводити випробування обладнання, спеціалісти розробляють програми випробування, вивчають і аналізують конструкторську та заводську документацію, деякі програми погоджують з наглядовими органами. Від ремонту обладнання до введення його в експлуатацію багатоступеневий шлях з обов’язковим дотриманням послідовності дій, як це передбачено чинними нормативними і рішення про готовність обладнання до подальшої експлуатації – це результат роботи багатьох фахівців різних структурних підрозділів.

Під час ППР на першому енергоблоці ХАЕС фахівці несуть велику відповідальність за впровадження заходів з підвищення безпеки. Один із таких - впровадження системи дистанційного контролю зусиль в арматурних каналах у захисній оболонці. Також, в рамках програми підвищення безпеки, впроваджено  комплексну систему діагностики і невдовзі відбудеться введення цієї системи в промислову експлуатацію. У складі комплексної системи діагностики введена в дію також система діагностики залишкового ресурсу обладнання, що особливо актуально на етапі продовження терміну експлуатації енергоблока.

Багато ще належить зробити. Персонал атомної електростанції до цього готовий. Є розуміння всієї повноти відповідальності, а багаторічний досвід дає підстави вірити тільки в позитивний результат спільних зусиль.
Інформаційний центр ВП ХАЕС