Співробітництво з МАГАТЕ

Співробітництво з МАГАТЕ спрямоване на забезпечення проведення планових перевірок з контролю ядерного матеріалу, підготовки та участі у проведенні місій (OSART, PROSPER, ASSET та ін.), участі у семінарах та технічних нарадах, під час яких експерти атомної галузі мають можливість, спільно з провідними спеціалістами МАГАТЕ та представниками європейських експлуатуючих організацій, обмінятися інформацією та обговорити актуальні питання ядерної галузі.

Загалом, слід відмітити, що заходи МАГАТЕ, у яких беруть участь спеціалісти ВП ХАЕС, охоплюють широке коло напрямків діяльності атомної електростанції у світлі прийнятих міжнародних вимог і рекомендацій.

За період співробітництва з МАГАТЕ у ВП ХАЕС проведено ряд міжнародних місій:
  • ASSET (1993 р.) – оцінка подій, що відбулися на ХАЕС.
  • IPPAS (2003 р.) – оцінка рівня фізичного захисту.
  • OSART (1995 і 2007 р. р. - основні місії, 2000 і 2009 р.р. - повторні місії) – оцінка експлуатаційної безпеки.

В рамках реалізації спільного проекту ЄК-МАГАТЕ-Україна з комплексної перевірки безпеки АЕС України у 2009 р. у ВП ХАЕС були проведені наступні міжнародні місії:Експертна місія з питань поводження з РАВ і зняття з експлуатації (24 - 30 травня 2009).
  • Повторна місія OSART і експертна місія «Експлуатаційна безпека» (25 травня - 4 червня 2009).
  • Експертна місія з перевірки проектної безпеки ХАЕС-1 (12 - 15 жовтня 2009).

В рамках реалізації проекту технічної допомоги МАГАТЕ в жовтні 2013 р. на ХАЕС була проведена експертна місія - практичне навчання системних адміністраторів та інструкторів НТЦ з використання кібер-платформи CLP4NET.

За результатами усіх місій підготовлені технічні звіти.

•    У рамках програми гарантій за звітний період на ХАЕС проведено 2 планові інспекції та 1 неоголошену інспекцію персоналом МАГАТЕ (за участю 6 чоловік), що здійснював діяльність з обліку і контролю ЯМ на майданчику. Основні задачі інспекцій включали перевірку документів з обліку і контролю ядерних матеріалів, фізичну інвентаризацію ядерного палива в активній зоні і свіжого ядерного палива, вибіркові виміри ЯМ у ТВЗА та ІТВЗА, перевірку відпрацьованих ТВЗ в басейні витримки, фізичну інвентаризацію ЯМ IV категорії, що знаходяться на балансі підрозділів ВП ХАЕС, установку, перевірку і зняття печаток МАГАТЕ. Програми інспекцій виконані повністю. Зауважень немає.

•    Протягом 2017 року ВП ХАЕС направляла 14 заявок на участь спеціалістів у заходах МАГАТЕ, з яких було обрано 11 спеціалістів Хмельницької АЕС. ВМСТД організував участь затверджених Агенцією спеціалістів у 9 заходах в рамках наступних регіональних проектів:

o    RER/2/012 «Сприяння управлінню строком експлуатації АЕС з метою довгострокової експлуатації»
o    RER/9/134 «Підвищення рівня безпеки відповідно до Плану дій МАГАТЕ з ядерної безпеки»;
o    RER/9/138 «Покращення можливостей країн-членів у сфері управління проектами зняття з експлуатації ядерних установок»;
o    RER/9/143 «Покращення можливостей у сфері поводження з РАВ»;

Семінари МAГАТЕ проходили в Австрії, Румунії, Кореї та Україні.

У 2018 році також планується участь персоналу ХАЕС у регіональних проектах МАГАТЕ.