Питання та відповіді щодо продовження терміну експлуатації енергоблока №1 Хмельницької АЕС

Який проектний термін експлуатації енергоблока ХАЕС? І на який термін планується продовжити експлуатацію?
Термін експлуатації енергоблока ВВЕР-1000 за проектною документацією становить 30 років. Енергоблок №1 Хмельницької АЕС було введено в експлуатацію 22 грудня 1987 року, проектна дата закінчення терміну експлуатації - 13 грудня 2018 року з дня отримання ліцензії на промислову експлуатацію. У 2015 році експлуатуючою організацією прийнято рішення про підготовку до продовження терміну експлуатації енергоблока №1 Хмельницької АЕС. Обґрунтована тривалість додаткового строку експлуатації енергоблоків АЕС становить від 10 до 20 років і визначається в кожному конкретному випадку за результатами виконання переоцінки безпеки.

Чи існує світовий досвід продовження термінів експлуатації енергоблоків АЕС?
Продовження термінів експлуатації енергоблоків АЕС - загальноприйнята світова практика. Фінляндія Чехія, Угорщина продовжили експлуатувати атомні енергоблоки до 50 років, США - до 60-ти. Франція продовжила роботу двох енергоблоків, Німеччина - шести блоків, Великобританія - восьми, США – 54, Росія - більше 50% від загальної кількості атомних блоків на шести АЕС.  

Чи є в Україні відповідний досвід?

Продовження термінів експлуатації енергоблоків діючих АЕС України після вичерпання призначеного терміну служби є одним із пріоритетних завдань діяльності експлуатуючої організації-оператора АЕС ДП «НАЕК «Енергоатом».
Питання продовження терміну служби енергоблока дуже складне. Це цілий комплекс заходів інжинірингового, науково-технічного характеру, а також великий обсяг модернізаційних робіт, які виконуються на підставі світового досвіду безпеки.
Досвід продовження експлуатації українських АЕС почався з 2010, коли було продовжено термін експлуатації двох енергоблоків Рівненської АЕС на 20 років. Далі, перший і другий ЮУАЕС - на 10 років, запорізькі енергоблоки, перший, другий і третій - на 10 років. В 2017 році буде продовжена експлуатація третього рівненського енергоблока. В 2018 заплановано продовжити запорізький четвертий і хмельницький перший енергоблоки.  
Перший енергоблок Хмельницької АЕС буде дев’ятим енергоблоком в Україні, термін дії якого буде продовжено.

Скільки необхідно коштів для продовження і чи є це економічно вигідним?
Вартість продовження строку експлуатації першого енергоблока Хмельницької АЕС становить 2,3 млрд гривень, що в 20 разів менше, ніж будівництво нових блоків.

Який сценарій заходів з продовження експлуатації?
Нормативні документи, які діють в Україні, мають на увазі два варіанти продовження: виконання комплексних заходів протягом визначеного терміну експлуатації, що триває протягом кількох років; або після закінчен¬ня терміну дії ліценції переведення енергоблока в  безпечний стан і виконання комплексу заходів з продовження експлуатації, в тому числі заміна обладнання. Потім - комплексне обстеження енергоблока та отримання ліцензії на продовження експлуатації.
На Хмельницькій АЕС діє варіант номер два. 7 листопада 2017 року енергоблок №1  зупинено на 96 днів планового капітального ремонту і в 2018 році з переходом на 2019 рік енергоблок №1 буде зупинено на 211 діб.

Які документи визначають перелік необхідних заходів?
Проект підготовки енергоблока №1 Хмельницької АЕС описано в двох взаємопов'язаних документах:
•     План ліцензування енергоблока №1 ВП "Хмельницька АЕС" для продовження експлуатації у понадпроектний термін (1.НР.0700.ПН-16);
•    Програма підготовки енергоблока №1 ВП «Хмельницька АЕС» до експлуатації у понадпроектний термін (1.НР.7947.ПМ-16).
У цих документах визначено повний перелік заходів, узгоджений з Держатомрегулювання України, які повинні бути реалізовані в рамках підготовки до продовження терміну експлуатації енергоблока №1 Хмельницької АЕС і конкретні терміни їх реалізації.


Хто відповідає за реалізацію заходів?

Створено оперативний штаб продовження терміну експлуатації енергоблока №1 під головуванням головного інженера Хмельницької АЕС, до функцій якого входить:
•    координація діяльності підрозділів ВП ХАЕС з реалізації планів-графіків робіт з ПТЕ;
•    організація і контроль своєчасного виконання заходів з підготовки блока до ПТЕ понадпроектного періоду, включаючи заходи щодо підвищення безпеки;
•    організація розробки коригувальних заходів для вирішення проблемних питань щодо виконання планів і графіків робіт, організація і контроль їх виконання;
•    організація оперативної взаємодії всіх учасників робіт з ПТЕ;
•    управління роботами з підготовки блока до ПТЕ,
•    контроль своєчасного фінансування робіт.

Як відбувається процес продовження експлуатації?
В процесі експлуатації технологічного обладнання виникає старіння елементів і зміна їх фізичних властивостей, деградація. Перед Хмельницькою АЕС стоїть завдання, насамперед, виконати оцінку технічного стану основного обладнання, зробити додатковий контроль металу, повірочні розрахунки, після чого призначити додаткові цикли навантаження, встановити додатковий термін служби тих чи інших елементів. І тільки після виконання всіх заходів можна прийняти рішення про можливість подальшої експлуатації енергоблока.
Термін експлуатації частини елементів енергоблока продовжується за результатами виконаних обстежень і капітальних ремонтів. Наразі проведено обстеження, замінено та відремонтовано регламентну кількість запчастин, а також призначено термін чергового капітального ремонту. Як правило, це 4 або 8 років, залежно від класу безпеки. Для деякого обладнання виконується окрема оцінка технічного стану, зокрема кабель¬на продукція випробовується у Харкові на відповідних стендах спеціалізованих підприємств. Якщо зразок кабельної продукції помістити в поля іонізуючого випромінювання з інтенсивністю у 10-20 разів більшою за ту, якій вони піддаються в процесі експлуатації на енергоблоці, то можна здійснити пришвидшене старіння і визначити початок деградації.
Одночасно, в рамках виконання заходів з продовження терміну експлуатації впроваджуються заходи з виконання Комплексної зведеної програми підвищення безпеки. Визначено 15 заходів для кожного енергоблока. Вже реалізовано в повному обсязі два заходи, ще сім планується виконати під час проведення цього¬річної ремонтної кампанії. Під час ППР-2018 планується одночасно впровадити три заходи. Деякі заходи потребуватимуть більш тривалого часу і будуть завершені у ППР-2020. Крім заходів, які реалізуються на системах енергоблока, багато уваги приділяється додатковим джерелам електропостачання та водопостачання до технологічних середовищ реакторного та турбінного відділень, які підтримують енергоблок в безпечному режимі. Для кожного енергоблока заплановані дві пересувні дизель-генераторні установки.