Новини Енергоатома

1000 нових дерев за один день: українські атомники долучаються до всесвітнього екологічного проєкту

2021-04-09

Працівники Рівненської АЕС у рамках глобального екологічного проєкту з озеленення планети висадять 1000 саджанців дерев. Відповідна всесвітня ініціатива стартує 10 квітня у понад ста країнах світу. Загалом цього дня планують висадити один мільйон, а протягом трьох наступних років – 100 мільйонів нових дерев по всій Землі.

Напередодні Рівненська АЕС підписала Меморандум із Вараською міською радою та організаторами проєкту «Озеленення України» про співпрацю, щоб привернути увагу до проблем екології та відновлення екосистеми країни.

До висадки дерев і кущів, а також прибирання у місті-супутнику РАЕС Вараші долучиться чимало небайдужих атомників, зокрема  актив Первинної профспілкової організації електростанції, представники Організації молоді ППО РАЕС, спортивні клуби Amber Tri Sports, Varash running club та інші. Волонтери від ВП ГО УкрЯТ у Рівненській області висаджуватимуть дерева в центрі міста та прибиратимуть територію міського пляжу. До участі в екологічній ініціативі атомники запрошують усіх варашан.

Втім, атомники дбають про довкілля не лише у спеціально визначені дні. Ще до початку всесвітнього проєкту в місті-супутнику висадили близько сотні саджанців туї, самшиту, клену, липи, червоного дуба та катальпи, а також висіяли 5 кг трави на території реабілітаційно-оздоровчого комплексу РАЕС «Біле озеро».

 

www.energoatom.com.ua

На атомних станціях України впроваджують роздільний збір побутових відходів

2021-04-09

Турбота про довкілля – невід’ємна частина соціальної відповідальності НАЕК «Енергоатом» і всіх її структурних підрозділів. Саме тому раціональне використання природних ресурсів та поетапне скорочення радіоактивних і нерадіоактивних відходів – одні з пріоритетних завдань Компанії. Тож атомні станції почали сортувати відходи.

У процесі діяльності АЕС утворюються нерадіоактивні відходи чотирьох класів небезпеки, й існують чітко встановлені вимоги, як енергокомпанія має з ними поводитися. Прописані нормативи утворення відходів та лімітів на їх розміщення. Ані збір, ані зберігання, ані утилізація та видалення небезпечних відходів на майданчиках атомних станцій неможливі без відповідних ліцензій Мінекології, якими надається таке право.

На всіх діючих атомних станціях України, оператором яких є Енергоатом, здійснюється безперервний екологічний моніторинг виробничої діяльності, а також впроваджуються нові проєкти щодо поводження з відходами. Так, на Хмельницькій АЕС реалізується проєкт зі створення централізованих майданчиків роздільного збору відходів. Наразі бетонуються ділянки території, де вже цього року змонтують перші спеціально обладнані криті майданчики. На них встановлять 132 євроконтейнери, які мають закупити саме для цього.

Колектив ХАЕС надихнули зміни до Закону України «Про відходи» й застосування технологій утилізації, що передбачають використання відходів як вторинної сировини. Результати не забарилися. Начальник відділу охорони навколишнього середовища ХАЕС Олександр Левицький розповідає: «Ми одразу ж побачили значне зменшення утворення побутових відходів і відповідно зростання їхніх окремих видів – скла, пластику, паперу». Ці відходи станція передає на переробку.

Такої екологічної практики поводження з відходами в Енергоатомі дотримуватимуться й надалі та розповсюджуватимуть її в усіх підрозділах Компанії.

 

 

www.energoatom.com.ua

8 квітня атомні станції України виробили 237,43 млн кВт·г електроенергії

2021-04-09

9 квітня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

На енергоблоці №1 Запорізької АЕС 77 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 25 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №2 Рівненської АЕС 37 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 97 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 690 МВт, РАЕС – 2 460 МВт, ЮУАЕС – 2 045 МВт, ХАЕС – 1 685 МВт.

Станом на 9 квітня 2021 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 880 МВт, поточна потужність становить 9 880 МВт.

Минулої доби, 8 квітня, станціями вироблено 237,43 млн кВт·г електроенергії.

З початку квітня виробництво становить 1 900,63 млн кВт·г. 

З початку 2021 року - 23 691,21 млн кВт·г. 

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

 
www.energoatom.com.ua

На ЮУАЕС розробили тренажер для вдосконалення самоконтролю

2021-04-06

На Южно-Українській АЕС створили тренажер STAR, який допомагає  персоналу станції відпрацьовувати навички самоконтролю. Спеціалісти навчально-тренувального центру (НТЦ) ЮУАЕС вивчили досвід колег з АЕС Моховце (Словаччина) та Рівненської АЕС, оцінили власні напрацювання, і вирішили розробити тренажер власними силами.

«В основу концепції створення тренажера STAR покладене розуміння того, що переважна більшість помилок персоналу відбувається внаслідок виконання автоматичних звичних дій, без аналізу. Це так звані помилки на фоні зниженого рівня концентрації уваги», – пояснила керівник відділу психолого-педагогічного забезпечення НТЦ ЮУАЕС Катерина Черешня. – Ми очікуємо, що у персоналу, який пройде курс навчання на тренажері, підвищиться самоконтроль та знизиться ймовірність здійснення помилок».

Під час роботи з тренажером психологи отримають можливість формувати базу даних поведінкових реакцій на різноманітні сценарії розвитку подій. Фахівцям відділів техобслуговування і ремонту та психолого-педагогічного забезпечення вдалося створити програмний продукт, здатний на звичайному персональному комп'ютері відтворити віртуальний пульт керування для виконання навчальних завдань, пов'язаних із впливом на різні робочі елементи.

Вадим Гордійчук, інженер-програміст відділу техобслуговування і ремонту НТЦ ЮУАЕС, розповідає: «Модель нашого тренажера побудована на WEB Interface, пульт зображено на екрані. Він має вигляд панелі приладів із набором робочих елементів. Також там міститься чек-лист – таблиця з переліком дій, попередньо заданих інструктором чи психологом. Передбачена можливість робити в чек-листі покрокові позначки про виконання кожного перемикання. Саме це сприяє самоперевірці дій, що виконуються, та розвитку навичок самоконтролю. До моделі можна додавати будь-які візуальні елементи керування, що дозволяє створювати безліч сценаріїв».

Впровадити на ЮУАЕС тренажер STAR рекомендувала міжнародна інспекція Ядерного страхового пулу в рамках програми конкретних дій станції у напрямку становлення і розвитку культури безпеки.

Найближчим часом  розробники планують удосконалити проєкт та ввести програмний контроль за тривалістю виконання сценаріїв. Наразі контроль здійснюється  психологом. У перспективі також планують додати функцію зміни рівнів складності з метою тестування та тренування персоналу станції.

www.energoatom.com.ua

7 квітня атомні станції України виробили 236,13 млн кВт·г електроенергії

2021-04-08

8 квітня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

На енергоблоці №1 Запорізької АЕС 76 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 24 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №2 Рівненської АЕС 36 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 96 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 690 МВт, РАЕС – 2 460 МВт, ЮУАЕС – 2 045 МВт, ХАЕС – 1 685 МВт.

Станом на 8 квітня 2021 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 880 МВт, поточна потужність становить 9 880 МВт.

Минулої доби, 7 квітня, станціями вироблено 236,13 млн кВт·г електроенергії.

З початку квітня виробництво становить 1 663,20 млн кВт·г. 

З початку 2021 року - 23 453,78 млн кВт·г. 

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

5 квітня атомні станції України виробили 237,29 млн кВт·г електроенергії

2021-04-06

6 квітня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

На енергоблоці №1 Запорізької АЕС 74 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 22 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №2 Рівненської АЕС 34 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 94 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 690 МВт, РАЕС – 2 455 МВт, ЮУАЕС – 2 045 МВт, ХАЕС – 1 685 МВт.

Станом на 6 квітня 2021 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 875 МВт, поточна потужність становить 9 875 МВт.

Минулої доби, 5 квітня, станціями вироблено 237,29 млн кВт·г електроенергії.

З початку квітня виробництво становить 1 195,48 млн кВт·г. 

З початку 2021 року - 22 986,06 млн кВт·г. 

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

 
www.energoatom.com.ua

Зростання виручки та великі обсяги наперед: Енергоатом-Трейдинг демонструє ефективність стратегії продажів

2021-04-07

Удосконалення торговельної стратегії відокремленого підрозділу «Енергоатом-Трейдинг» у грудні 2020-го – січні 2021 року відчутно збільшило як обсяги, так і доходи від продажу електроенергії. За оперативними даними, у березні нинішнього року дохід від реалізації продукції Енергоатома сягнув 5,303 млрд грн без урахування продажу Гарантованому покупцю, тоді як, наприклад, у листопаді минулого року дохід Компанії від продажів на енергоринку становив 3,407 млрд грн.

 

Суть оновленої стратегії

Основні зміни у торговельній стратегії Енергоатом-Трейдингу полягають у тому, що Енергоатом першим почав реалізовувати на електронних аукціонах «базову» та «нічну» електроенергію не на місяць або два, а на значно триваліший період. Приміром, у грудні 2020 року – «базовий» графік з поставкою на пів року, в березні 2021 року – «нічний» графік з поставкою на 9 місяців. Крім того, Енергоатом тепер проводить більше електронних аукціонів, зокрема й стосовно продукції нічного періоду, яку продати найскладніше.

Успішні оновлення передусім сприяють зростанню продажів за двосторонніми договорами та покращують реалізацію продукції на ринку на добу наперед (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР). Якщо в серпні 2020-го за двосторонніми договорами було продано 708 тис. МВт-год, то в березні поточного року – вже 2 млн 839 тис. МВт-год.

 

Електронні аукціони та продаж на РДН і ВДР

Збільшення кількості й частоти проведення електронних аукціонів Енергоатом-Трейдингом дозволило залучити до торгів більшу кількість покупців. Так, в аукціонах Енергоатом-Трейдингу (окрім ПСО) у жовтні 2020 року в середньому брали участь лише шість учасників, а в березні 2021-го – вже 22 компанії.

Зростають також обсяги реалізації продукції Енергоатома на ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку. Специфіка цього напряму полягає в його ситуативності, адже щодня доводиться ухвалювати швидкі рішення, обираючи стратегію продажів. Поглиблення аналізу процесів на РДН та ВДР дало Енергоатом-Трейдингу змогу, зокрема, збільшити відсоток успішних заявок. Оскільки кошти від таких операцій надходять продавцю протягом доби, це дає Енергоатому можливість значно підвищити обсяги грошових надходжень.

У січні 2021 року на РДН та ВДР було акцептовано 42% від заявлених ВП «Енергоатом-Трейдинг» обсягів, у лютому – 68%, в березні – 76%. При цьому акцепт на РДН та ВДР у серпні 2020 року становив 32%, у вересні – 21%, у жовтні – 24 %, а в листопаді – 50% і в грудні – 40%.

 

Скорочення обсягів небалансів

Закономірним наслідком активних та більш ефективних продажів електроенергії на ринку на добу наперед і зростання продажів на ринку двосторонніх договорів стало відчутне «просідання» за так званими небалансами, коли електроенергія продається із суттєвим дисконтом та істотною затримкою платежів. Так, у 2020 році обсяг небалансів коливався від 9 до 17% від загального показника реалізації електричної енергії, а в січні 2021-го цей показник становив уже 8%, у лютому – 4%, за дві декади березня – 2%.

 

Практика довгострокових контрактів

Успішний досвід реалізації електроенергії на 6 місяців наперед на аукціоні в грудні 2020 року фахівці Компанії використали при проведенні наступного довгострокового аукціону 19 березня 2021 року. На ньому ВП «Енергоатом-Трейдинг» вперше з початку роботи на «новому» ринку реалізував електроенергію на 9 місяців наперед.

За підсумками торгів Енергоатом-Трейдинг продав 100% виставленого обсягу «нічної» електроенергії – 1 100 500 МВт-год за середньозваженою ціною 851,94 грн/МВт-год (без ПДВ). Період постачання – з 1 квітня до 31 грудня 2021 року. Загальна вартість проданої на ТБ «Українська енергетична біржа» продукції становила майже 938 млн грн (без ПДВ), а придбали електроенергію НАЕК «Енергоатом» 16 компаній. При цьому заявки покупців майже удвічі перевищували обсяги, виставлені продавцем.

Подібні продажі «вдовгу» відповідають європейській та світовій практиці, коли атомні компанії продають продукцію одразу на кілька наступних років і мають змогу виваженіше планувати власну діяльність. У найближчій перспективі Енергоатом-Трейдинг має намір розпочати продаж електроенергії за контрактами, що укладаються й на два, й на три роки наперед.

Керівник Енергоатом-Трейдингу, віце-президент НАЕК «Енергоатом» Хартмут Якоб переконаний: «Більш інтенсивна робота по двостороннім договорам дала змогу підтягнути всі показники трейдингу в першому кварталі 2021 року, а саме акцепт на РДН та ВДР, зменшення небалансів та, головне, збільшення ліквідного грошового потоку для Компанії. Завдяки цьому в свою чергу пом’якшилися негативні наслідки для Енергоатома від незбалансованої моделі ПСО».

 

Переваги нового підходу

Енергоатом-Трейдинг націлений на підвищення ефективності продажів, і вдосконалення торгівельної стратегії вже за три місяці дало відчутні результати:

  1. Зросли доходи Компанії від реалізації електроенергії на ринку. У січні 2021 року вони становили 4423 млн грн (крім продажу Гарантованому покупцю), у лютому – 4081 млн грн, в березні, за оперативними даними, – 5303,3 млн грн. У попередні пів року цей показник становив: у серпні 2020-го – 2961,9 млн грн, у вересні – 3544,5 млн грн, у жовтні – 3837,7 млн грн, в листопаді – 3407,1 млн грн та в грудні – 3986,1 млн грн.
  2. Завдяки зростанню виручки в усіх сегментах ринку збільшилися й платежі з надійною та швидкою оплатою, відтак покращилася структура грошового потоку в Компанії.
  3. Удосконалення аукціонних продажів призвело до посилення конкуренції та збільшення попиту саме на атомну енергію.
  4. Успішна активність Компанії на РДН та ВДР сприяла збільшенню швидких грошових надходжень та розрахунків за реалізовану продукцію і скороченню небалансів, а довгострокові контракти гарантують прогнозованість доходів НАЕК «Енергоатом».
www.energoatom.com.ua

Енергоатом готовий щодоби безкоштовно постачати 5 тисяч літрів медичного кисню до лікарень Запорізької, Рівненської та Хмельницької областей

2021-04-06

Про це, відвідуючи азотно-кисневу станцію на майданчику Запорізької АЕС, де вироблятиметься медичний кисень для українських лікарень, повідомив т. в. о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін. Як соціально відповідальна Компанія, Енергоатом виступив з ініціативою постачання медичного кисню для хворих на COVID-19, які потребують кисневої підтримки. Відтак на азотно-кисневих станціях Запорізької, Хмельницької та Рівненської АЕС налагодили його виробництво.

В березні 2021 року НАЕК отримала ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва лікарського засобу «Медичний кисень» у рамках реалізації проєкту «Енергоатом Медицина».

Наразі до відправки його перших партій у лікарні залишається один крок – Енергоатом має отримати висновок Державного експертного центру МОЗ та реєстрацію медичного кисню як лікарського засобу. Всі необхідні для цього документи Компанія передала до міністерства.

Отримавши фінальні узгодження, НАЕК щодоби безкоштовно постачатиме близько 120 балонів (5 тисяч літрів) медичного кисню до лікарень Запорізької, Рівненської та Хмельницької областей.

Фахівці з атомних електростанцій вже дооснастили й акредитували лабораторії з контролю якості та безпеки лікарських засобів – відповідно до всіх визначених законодавством вимог і процедур. Крім цього, фахівці МОЗ провели кількаетапні ретельні перевірки АЕС, а на самих станціях підготували високопрофесійний персонал.

В ДП «НАЕК «Енергоатом» щиро впевнені, що міністр охорони здоров’я та посадовці МОЗ не зволікатимуть – і всі необхідні для реєстрації медичного кисню погодження пройдуть за прискореною процедурою у найстисліші терміни. Наша мета – врятувати якомога більше людських життів і допомогти державі подолати наслідки пандемії.    

 

www.energoatom.com.ua

Енергоатом у І кварталі 2021 року перевиконав Прогнозний баланс електроенергії ОЕС України на 11% – Петро Котін

2021-04-05

Можна без перебільшення зазначити: роль, внесок та місце Енергоатома у посилення енергетичної безпеки держави протягом останнього року суттєво зросли. Про це т. в. о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін заявив під час проведення спільної наради на Запорізькій атомній станції з головами НКРЕКП Валерієм Тарасюком і Правління НЕК «Укренерго» Володимиром Кудрицьким.

«Головне – нам вдалося переламати негативні тенденції минулого року, вийти на траєкторію стабільного розвитку, досягти позитивних виробничих та фінансових результатів», – наголосив керівник Енергоатома. І додав: НАЕК успішно завершила перший квартал цього року. Прогнозний баланс виробництва електроенергії за перші три місяці 2021-го виконано на 111%.

За словами Петра Котіна, у найбільш критичну пору року – під час лютневих морозів – Енергоатом вкотре довів, що саме атомна генерація є стабільним, потужним та надійним джерелом забезпечення України електроенергією. «Завдяки атомникам країна не відчула численних аварійних зупинок на теплових електростанціях, дефіциту вугілля на складах і нестабільності роботи «зеленої» генерації, – підкреслив т. в. о. президента Компанії. – Водночас АЕС утримують ядерну та радіаційну безпеку на найвищому рівні, що повністю відповідає національним стандартам і міжнародним рекомендаціям».

За перший квартал 2021 року Компанія отримала 16 млрд 430 млн грн надходжень, що на 13% перевищило показники аналогічного періоду минулого року. Ба більше, порівняно із четвертим кварталом 2020-го грошові надходження збільшено майже на третину. За перші два місяці поточного року державне підприємство освоїло понад 1 млрд грн капітальних вкладень, це маже на 20% більше, ніж торік.

Завдяки стабільному грошовому потоку Компанія більш ефективно планує свої доходи та видатки, своєчасно виплачує заробітну платню персоналу, сплачує податки до бюджету та здійснює соціальні платежі.

Петро Котін впевнений у тому, що цей рік стане для українських атомників набагато успішнішим за попередній – передусім завдяки вдалій реалізації масштабних проєктів. Таких, як будівництво першого пускового комплексу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). «Наразі там проводяться пуско-налагоджувальні роботи обладнання й устаткування, – повідомив очільник Енергоатома. – У зв’язку з цим ми офіційно повідомили російську сторону про припинення вивезення ВЯП на зберігання до РФ. Це дасть нам змогу заощаджувати до 200 млн доларів щороку».

Останню перепону для вчасного введення Сховища в експлуатацію – відсутність залізнічної колії на ділянці Вільча-Янів – найближчим часом буде подолано, запевнив Петро Котін. Після її передачі на баланс Енергоатома там розпочалися активні роботи, і з червня 2021 року Сховище прийматиме ВЯП з трьох українських атомних станцій.

www.energoatom.com.ua

4 квітня атомні станції України виробили 237,71 млн кВт·г електроенергії

2021-04-05

5 квітня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

На енергоблоці №1 Запорізької АЕС 73 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Запорізької АЕС 21 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №2 Рівненської АЕС 33 доба середнього планового ремонту.

На енергоблоці №3 Южно-Української АЕС 93 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 3 695 МВт, РАЕС – 2 460 МВт, ЮУАЕС – 2 045 МВт, ХАЕС – 1 690 МВт.

Станом на 5 квітня 2021 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 890 МВт, поточна потужність становить 9 890 МВт.

Минулої доби, 4 квітня, станціями вироблено 237,71 млн кВт·г електроенергії.

З початку квітня виробництво становить 958,19 млн кВт·г. 

З початку 2021 року - 22 748,77 млн кВт·г. 

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

 
www.energoatom.com.ua