2 жовтня з 15 енергоблоків АЕС п’ять перебувають в ремонті, два працюють з обмеженнями

2020-10-02

2 жовтня на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №2,4,5 ЗАЕС, енергоблок №4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

Енергоблоки №1 та №3 ЮУАЕС – працюють з балансовими обмеженнями.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 970 МВт.

ЗАЕС-2 – 53 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-4 – 155 доба капітального планового ремонту.

ЗАЕС-5 – 170 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1010 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 420 МВт.

РАЕС-3 – поточна потужність 980 МВт.

РАЕС-4 – 27 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 940 МВт, балансове обмеження 60 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1015 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 660 МВт, балансове обмеження 240 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 35 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 2 985 МВт, РАЕС – 1 830 МВт, ЮУАЕС – 2 615 МВт, ХАЕС – 1010 МВт.

Станом на 2 жовтня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 8 740 МВт, поточна потужність становить 8 440 МВт.

Минулої доби, 1 жовтня, станціями вироблено 202,33 млн кВт·г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

Президент: «Ми захищатимемо атомну генерацію в Україні»

2020-10-02

Таку заяву глава держави Володимир Зеленський зробив 1 жовтня 2020 року на Рівненщині під час спілкування з представниками ЗМІ.

«У нас є стратегія розвитку атомної енергетики та добудування атомних електростанцій в Україні, – сказав президент, відповідаючи на запитання про доцільність добудови двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. - А після Хмельниччини ми дивимося на Рівненщину… Це обов’язково будемо робити», – зазначив Володимир Зеленський. Адже в Україні, констатував він, понад 50% електроенергії – це атомна енергія, яка наразі є найдешевшою для споживачів.

Закиди з приводу потенційних небезпек атомної генерації президент вважає безпідставними. «Ми розуміємо: якщо професіонали це будують, якщо держава працює над безпекою атомних електростанцій, то нічого не погрожує ні природі, ні клімату, – наголосив Володимир Зеленський. – Це безпечний вид електроенергії».

Президент зауважив, що в галузі атомної енергетики наша країна має наразі всі можливості бути однією з перших і в Європі, й у світі. «Найближчими роками проти атомної генерації будуть працювати багато країн з метою повністю знищити її в Україні, а ми навпаки будемо її захищати. Ми повинні це робити, адже у нас є всі можливості бути сьогодні одними з перших [в галузі атомної енергетики – Ред.] і в Європі, і у світі».www.energoatom.com.ua

Петро Котін: “Саме на атомній генерації базуватиметься вся енергетика України і за 20, і за 50 років”

2020-10-02

30 вересня 2020 року відбулося засідання Науково-технічної ради ДП «НАЕК «Енергоатом», на якому було обговорено проєкт «Концепції довгострокової Державної цільової економічної програми розвитку атомної енергетики».

Окрім членів Науково-технічної ради (НТР) Енергоатома, яку очолює т. в. о. першого віце-президента НАЕК «Енергоатом» – технічний директор Юрій Шейко та до складу якої входять основні технічні фахівці Компанії, головні інженери всіх вітчизняних АЕС і провідні експерти в атомній енергетиці, у засіданні також взяли участь очільник Енергоатома Петро Котін, віцепрезидент Компанії Герман Галущенко та ветерани атомної енергетики, які свого часу стояли у витоків ядерної галузі в Україні та віддали їй все своє життя.

Метою засідання було прискорити розробку «Довгострокової програми розвитку атомної енергетики» в межах реалізації Енергетичної програми України на період до 2035 року. Формат документа і порядок його розроблення визначено Постановою Кабміну № 106 від 31.01.2007 року: спочатку розробляється Концепція Програми, далі сама Програма. Відреагувавши на Указ Президента України «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики» від 22 вересня 2020 року, Енергоатом вирішив максимально пришвидшити обговорення Концепції та залучити якомога більшу кількість фахівців і експертів.

Очільник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін зазначив, що Компанії потрібні цільові критерії виконання програми. «Одним з таких критеріїв, – сказав він,  – ми бачимо частку атомної енергетики в загальному балансі електроенергії, що споживається в країні. Сьогодні ми говоримо про 56% і маємо в межах своєї програми наполягати, щоб ця частка принаймні не знижувалася і навіть зросла до рівня Франції, у якої вона дорівнює 70%, завдяки чому населення країни має справді дешеву, безпечну та екологічну електроенергію».

Головне – чітко визначити основні напрями розвитку галузі, вважає керівник Компанії, та розгорнути їх в окремих розділах програми:

    адміністративна сфера (підпорядкування Енергоатома, корпоратизація та ефективне управління Компанією, управління усіма суміжними процесами),
    безпечна експлуатація енергоблоків та все, що з цим пов’язано,
    будівництво нових енергоблоків,
    розвиток науково-технічної сфери,
    розвиток виробничо-технологічного комплексу,
    освіта та підготовка кадрів для атомної галузі.

«Все це ми обговорювали з Президентом держави, ділилися своїм баченням подальших дій та розвитку й своїм бажанням та прагненням зробити Україну самодостатньою з точки зору ядерних технологій, - зазначив Петро Котін. - Ми ставимо перед собою амбітну мету - за 7-10 років відновити будівничі технології атомних енергоблоків для використання їх в Україні та за її межами. Ми готові захищати атомну енергетику, оскільки впевнені, що саме на ній базуватиметься вся енергетика України і за 20, і за 50 років!» – підсумував керівник Енергоатома.

Під час засідання пролунали не лише пропозиції, а й зауваження щодо основних положень Концепції. Зокрема, провідний експерт у сфері атомної енергетики Віктор Шендерович вважає, що довгострокова програма має розроблятися щонайменше до 2050 року, а не 2035-го, оскільки «15 років – це не строк для атомної енергетики», а лише певний етап. Тому, на його думку, саме в Концепції, а не в Програмі, «мають бути викладені всі питання розвитку галузі до 2050 року: як відбуватиметься виробництво електроенергії, що буде із заміщуючими потужностями, з продовженням експлуатації енергоблоків АЕС», ресурсною базою палива, якою взагалі буде роль атомної енергетики в енергокомплексі України тощо.

Колишній гендиректор ЗАЕС і почесний президент Українського ядерного товариства Володимир Бронніков зауважив, що в Україні наразі можливості атомної генерації використовуються, на жаль, неефективно, тому питання підвищення її ефективності має бути в пріоритеті. Для цього в Концепцію слід закласти аналіз, чому Україна хоче розвивати атомну енергетику. Ми повинні думати не тільки про базові потужності, але і про маневрові атомні потужності, забезпечити збільшення виробництва електроенергії та зменшення її вартості для кінцевих споживачів, а також зменшення викидів СО2. «Ми маємо показати населенню, що здатні вирішити ці проблеми, що братимемо участь у розвитку регіонів та регіональної інфраструктури, і роз’яснити всю програму дій. Концепція має бути переглянута з позиції, що атомна енергетика пропонує Україні», - переконаний Бронніков. А НАЕК «Енергоатом», вважає експерт, має стати комплексною компанією, яка забезпечуватиме і пікові потужності, і маневрові, і зробить Україну самодостатньою в плані ядерного палива, а також і виробничих, і технологічних, і наукових потужностей, чого не може досягнути жодна інша енергетична компанія в Україні.

Члени Науково-технічної ради Енергоатома більшістю голосів підтримали проєкт Концепції – з урахуванням усіх пропозицій та зауважень, які було озвучено під час засідання.

www.energoatom.com.ua

Майбутній будмайданчик енергоблоків № 3, 4 ХАЕС придатний для початку будівництва - попередні висновки робочої групи

2020-10-01

Стан майбутнього будівельного майданчика енергоблоків № 3, 4 Хмельницької АЕС задовільний, придатний для облаштування виробничих і монтажних зон всіх етапів будівництва, подальшого монтажу та запуску і випробувань енергоблоків. Такого попереднього висновку дійшла робоча група з опрацювання питань реалізації будівництва енергоблоків №3 та №4 ХАЕС, яка вже впродовж тижня - з 22 вересня - працює на станції.

Робоча група розглянула можливості та пропозиції щодо розміщення об’єктів виробничої бази будівельних організацій, облаштування тимчасових та постійних доріг а також наявність існуючих та можливу необхідність прокладання нових інженерних мереж. Було опрацьовано варіанти розміщення мобільних будівель і споруд виробничого, складського та санітарно-побутового призначення, а також майбутньої дирекції з добудови енергоблоків № 3 та № 4 ХАЕС.

Серед найважливіших питань майбутнього будівництва, яким фахівці робочої групи приділили окрему увагу, оцінка технічного стану підйомних кранів, необхідних для забезпечення будівельних і монтажних робіт. (Один з підйомних кранів, встановлених на майданчику ХАЕС, найвищій в Україні кран датської фірми Kroll Kranes).

Завершальним етапом цієї робочої групи буде підготовка завдання про склад робіт підготовчого періоду будівництва енергоблоків № 3, 4 ХАЕС, що буде затверджено відповідним «Планом підготовчих заходів».

Нагадаємо, що в рамках підготовчого періоду будівництва енергоблоків №3,4, на ХАЕС з 22 вересня почала працювати робоча група, до складу якої увійшли фахівці ВП «Атомпроектінжиніринг», ВП «Атоменергомаш», НАЕК «Енергоатом», ВП КБ «Атомприлад», АТ «КІЕП» та ПрАТ «Юженергобуд».

Для довідки: У складі Хмельницької АЕС працює два енергоблоки номінальною потужністю 1000 МВт кожен. Загальний стан будівельної готовності блоків: №3 - 75%, енергоблоку №4 - 15%. При успішній реалізації проєкту добудови двох енергоблоків Україна може отримати додатково понад 16 млрд кВт-год електроенергії на рік, а річний дохід становитиме щонайменше 9,8 млрд грн (при тарифі тарифом 64 копійки за кВт-год). При цьому орієнтовна вартість добудови енергоблоків – 76,8 млрд грн. Указом Президента Володимира Зеленського від 22 вересня 2020 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики» доручено Кабінету Міністрів України у двомісячний строк внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електростанції.

www.energoatom.com.ua

Енергоатом вперше поставив електроенергію до Молдови

2020-10-01

Сьогодні, 1 жовтня 2020 року, ДП «НАЕК «Енергоатом» вперше здійснило експортну поставку виробленої українськими АЕС електричної енергії до Молдови. До цієї країни протягом жовтня буде експортовано 14,9 тис. МВт·г електричної енергії.

Молдова стала для підприємства новим та перспективним напрямком експортних поставок електричної енергії. Цей перший крок буде слугувати налагодженню довгострокового співробітництва, що сприятиме надійному енергозабезпеченню суміжних з Україною країн у південно-західному напрямку.

Водночас, ДП «НАЕК «Енергоатом» опрацьовує додаткові можливості експорту власної продукції до країн північної Європи та Прибалтики.

25 вересня 2020 року Енергоатом-Трейдинг реалізував на ТБ «Українська енергетична біржа» 14,9 тис. МВт·г електроенергії базового навантаження за середньозваженою ціною 1017 грн/МВт·г (без ПДВ).

Період відпуску/відбору електричної енергії: 1– 31 жовтня 2020 року.

Відповідно до контракту, ця електроенергія призначена для подальшого продажу та/або постачання за межі України. При цьому, покупець повинен самостійно забезпечити доступ до міждержавних перетинів.
www.energoatom.com.ua

30 вересня атомні станції України недовиробили 7,94 млн кВт·г електроенергії

2020-10-01

1 жовтня 2020 року на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків.

Наявна генеруюча потужність НАЕК «Енергоатом» - 8 655 МВт, поточна потужність становить 8 395 МВт.

30 вересня 2020 року енергоблоки АЕС України виробили 198,65 млн кВт·г.

Через балансові обмеження за минулу добу атомні станції України недовиробили 7,94 млн кВт·г електроенергії.

З початку вересня виробництво становить 5 635,75 млн кВт·г. Через балансові обмеження з початку вересня АЕС недовиробили 274,79 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 56 771,14 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 408,54 млн кВт·г.

www.energoatom.com.ua

1 жовтня з 15 енергоблоків АЕС п’ять перебувають в ремонті, два працюють з обмеженнями

2020-10-01

1 жовтня на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №2,4,5 ЗАЕС, енергоблок №4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

Енергоблоки №1 та №3 ЮУАЕС – працюють з балансовими обмеженнями.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 970 МВт.

ЗАЕС-2 – 52 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1000 МВт.

ЗАЕС-4 – 154 доба капітального планового ремонту.

ЗАЕС-5 – 169 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1010 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 420 МВт.

РАЕС-3 – поточна потужність 980 МВт.

РАЕС-4 – 26 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 900 МВт, балансове обмеження 40 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1015 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 660 МВт, балансове обмеження 220 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 34 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 2 980 МВт, РАЕС – 1 830 МВт, ЮУАЕС – 2 575 МВт, ХАЕС – 1010 МВт.

Станом на 1 жовтня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 8 655 МВт, поточна потужність становить 8 395 МВт.

Минулої доби, 30 вересня, станціями вироблено 198,65 млн кВт·г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua