Енергоатом відстояв інтереси генерації й отримав підтримку західних партнерів – віцепрезидент Компанії

2020-10-20

НАЕК «Енергоатом» досяг суттєвого прогресу в захисті інтересів атомної генерації й отримав підтримку західних партнерів у питаннях розвитку вітчизняної ядерно-енергетичної галузі. На цьому віцепрезидент Енергоатома Герман Галущенко наголосив в ефірі ток-шоу Energy Freedom з Андрієм Куликовим «Атомна енергетика: проблеми та перспективи» 19 жовтня.

Герман Галущенко підкреслив, що за останні місяці Компанії вдалося відстояти свої інтереси в новій моделі ринку електроенергії.

– Умови, в яких опинився Енергоатом на енергоринку ніщо інше, як повна дискримінація атомної генерації. Фактично була створена ситуація, в якій Енергоатом був «покараний» вже на вході до енергоринку: інші генерації могли торгувати на ринку двосторонніх договорів (РДД), тоді як для атомної генерації він був закритий, – зауважив віцепрезидент Компанії. – Наразі ми маємо можливість продавати 40% виробленої АЕС електроенергії на РДД, а ще 10% реалізуємо на ринку на добу наперед. Таким чином ми відстояли можливість продавати на ринку хоча б 50% своєї продукції, чого взагалі не було зовсім нещодавно.

Герман Галущенко підкреслив: «Бачимо, що ринок дає дуже багато можливостей для спекуляцій компаніям, які взагалі не є ані виробниками, ані споживачами електричної енергії. Тому один з напрямів, який ми намагаємося просувати, – це боротьба зі спекуляціями на ринку електроенергії». Він також зазначив, що Енергоатом продовжує працювати над вирішенням проблеми заборгованості перед Компанією за вироблену атомними електростанціями електроенергію. «Так, «Закон України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» не є досконалим, він потребує ще внесення низки правок в інші законодавчі акти, і це досить тривала робота. Але важливо, що «Енергоатом цю роботу розпочав, і наразі ми обговорюємо різні інструменти погашення заборгованості, серед яких випуск державних облігацій внутрішнього займу. Ми обов’язково знайдемо рішення для цього питання», – впевнений Герман Галущенко.

Крім того, він окремо відзначив початок експорту електроенергії Енергоатомом, що вкрай важливо з огляду на балансові обмеження, з якими наразі стикаються АЕС в об’єднаній енергосистемі (ОЕС) України.

Йшлося й про подальші шляхи подолання небалансів у вітчизняній ОЕС. «Якщо ми маємо незадіяні потужності – треба шукати можливість для якомога повнішого їх використання. Компанія вже підписала два меморандуми з метою створення потужних дата-центрів поблизу АЕС, що забезпечить нам додаткове стабільне споживання електроенергії», – сказав Галущенко.

Стратегічним для атомної генерації напрямом віцепрезидент Енергоатома назвав співпрацю із західними партнерами. «Ми ведемо переговори з міжнародними фінансовими інституціями, які могли б інвестувати в наші проєкти, – повідомив він. – На позаминулому тижні я провів у Вашингтоні зустрічі з представниками Міністерства енергетики США (DOE) та інших фахових інституцій – і можу сказати, що наші американські партнери дуже позитивно оцінюють перспективи Енергоатома та готові надавати нам всебічну підтримку у розвитку атомної енергетики України».
www.energoatom.com.ua

Профспілка Енергоатома підтримує кроки адміністрації, спрямовані на виведення Компанії з кризи

2020-10-20

Профспілкова організація НАЕК «Енергоатом» підтримує кроки адміністрації, спрямовані на виведення Компанії з кризи. Про це голова первинної профорганізації Енергоатома Олексій Лич заявив в ефірі ток-шоу Energy Freedom з Андрієм Куликовим «Атомна енергетика: проблеми та перспективи» 19 жовтня.

Він зазначив, що адміністрація Компанії докладає всіх зусиль, аби вирішити найнагальніші проблеми атомної генерації. «Ми готові підставляти плече для того, щоб реалізувати заплановані заходи й отримати позитивний результат», – підкреслив Олексій Лич.  

Очільник профспілки нагадав, що в новій моделі ринку електроенергії Енергоатом стикнувся з дискримінаційними умовами роботи та проблемою накопичення боргів за поставлену атомними електростанціями електроенергію.

«Якщо держава взяла на себе відповідальність за експлуатацію АЕС, то існують чітко визначені інституції, кожна з яких відповідає за свій напрям: Верховна Рада – за законодавче забезпечення, а Кабмін – безпосередньо за фінансове забезпечення. Та, на жаль, нині ця система розірвана, а відповідальність переклали на оператора АЕС – Енергоатом», – зазначив Олексій Лич.

При цьому він констатував, що Міністерство енергетики, якому підпорядковується Енергоатом, проводить недолугу політику стосовно Компанії й абсолютно не зацікавлене у подальшому розвитку атомної енергетики.

«На сьогоднішній день ми отримали президентський указ, який повністю задовольняє наші вимоги до уряду. На жаль, знову гальмується виконання указу Президента Украъни, і ми у повній готовності розпочати акції, спрямовані проти недолугої політики нашого міністерства», – наголосив очільник профспілки Енергоатома.

Нагадаємо, що своїм Указом «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики» від 22 вересня 2020 року Володимир Зеленський, зокрема, доручив Кабміну пришвидшити підготовку і проведення корпоратизації Енергоатома та найближчим часом взяти на себе функції з управління Компанією.
www.energoatom.com.ua

Герман Галущенко: У дискусії про збереження атомної енергетики треба ставити крапку – генерація розвиватиметься

2020-10-20

Час припинити спекуляції стосовно того, чи потрібно Україні зберегти атомну енергетику. У цій дискусії варто поставити крапку – генерація розвиватиметься. Таку думку віцепрезидент Енергоатома Герман Галущенко висловив в ефірі ток-шоу Energy Freedom з Андрієм Куликовим «Атомна енергетика: проблеми та перспективи» 19 жовтня.

«У тому, що атомна енергетика розвиватиметься, наразі немає жодних сумнівів, – підкреслив Герман Галущенко. – Це доводить і указ Президента України «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики» від 22 вересня 2020 року. Ми вдячні голові держави за те, що він особисто зайняв таку позицію, адже останнім часом було дуже важко довести, що не можна знищувати атомну генерацію, яка є не лише основою вітчизняної електроенергетики, але й залишається однією з небагатьох високотехнологічних галузей української економіки».

Нагадаємо, що своїм Указом «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики» Володимир Зеленський зобов’язав уряд вжити вичерпних заходів для погашення заборгованості за електроенергію, вироблену та поставлену в рамках виконання ПСО, тобто спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів. Також Президент доручив Кабміну пришвидшити підготовку і проведення корпоратизації Енергоатома та найближчим часом взяти на себе функції з управління Компанією. Крім того, глава держави зобов’язав Кабмін у двомісячний строк внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електростанції.
www.energoatom.com.ua

20 жовтня з 15 енергоблоків АЕС п’ять перебувають в ремонті

2020-10-20

20 жовтня на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №2,4,5 ЗАЕС, енергоблок №4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 970 МВт.

ЗАЕС-2 – 71 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1010 МВт.

ЗАЕС-4 – 173 доба капітального планового ремонту.

ЗАЕС-5 – 188 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1015 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 440 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-3 – поточна потужність 825 МВт.

РАЕС-4 – 45 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 970 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1000 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 840 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 53 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 2 995 МВт, РАЕС – 1 695 МВт, ЮУАЕС – 2 810 МВт, ХАЕС – 1010 МВт.

Станом на 20 жовтня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 8 510 МВт, поточна потужність становить 8 510 МВт.

Минулої доби, 19 жовтня, станціями вироблено 204,61 млн кВт·г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.
www.energoatom.com.ua

19 жовтня атомні станції України виробили 204,61 млн кВт·г електроенергії

2020-10-20

20 жовтня 2020 року на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків.

Наявна генеруюча потужність НАЕК «Енергоатом» - 8 510 МВт, поточна потужність становить 8 510 МВт.

19 жовтня 2020 року енергоблоки АЕС України виробили 204,61 млн кВт·г.

З початку жовтня виробництво становило 3 820,22 млн кВт·г. Через балансові обмеження з початку жовтня АЕС недовиробили 102,93 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 60 591,36 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.
www.energoatom.com.ua