2 жовтня з 15 енергоблоків АЕС п’ять перебувають в ремонті, два працюють з обмеженнями

2020-10-02

2 жовтня на атомних станціях України в роботі 10 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №2,4,5 ЗАЕС, енергоблок №4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

Енергоблоки №1 та №3 ЮУАЕС – працюють з балансовими обмеженнями.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 970 МВт.

ЗАЕС-2 – 53 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-4 – 155 доба капітального планового ремонту.

ЗАЕС-5 – 170 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1010 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 420 МВт.

РАЕС-3 – поточна потужність 980 МВт.

РАЕС-4 – 27 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 940 МВт, балансове обмеження 60 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1015 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 660 МВт, балансове обмеження 240 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 35 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 2 985 МВт, РАЕС – 1 830 МВт, ЮУАЕС – 2 615 МВт, ХАЕС – 1010 МВт.

Станом на 2 жовтня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 8 740 МВт, поточна потужність становить 8 440 МВт.

Минулої доби, 1 жовтня, станціями вироблено 202,33 млн кВт·г електроенергії.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

Президент: «Ми захищатимемо атомну генерацію в Україні»

2020-10-02

Таку заяву глава держави Володимир Зеленський зробив 1 жовтня 2020 року на Рівненщині під час спілкування з представниками ЗМІ.

«У нас є стратегія розвитку атомної енергетики та добудування атомних електростанцій в Україні, – сказав президент, відповідаючи на запитання про доцільність добудови двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. - А після Хмельниччини ми дивимося на Рівненщину… Це обов’язково будемо робити», – зазначив Володимир Зеленський. Адже в Україні, констатував він, понад 50% електроенергії – це атомна енергія, яка наразі є найдешевшою для споживачів.

Закиди з приводу потенційних небезпек атомної генерації президент вважає безпідставними. «Ми розуміємо: якщо професіонали це будують, якщо держава працює над безпекою атомних електростанцій, то нічого не погрожує ні природі, ні клімату, – наголосив Володимир Зеленський. – Це безпечний вид електроенергії».

Президент зауважив, що в галузі атомної енергетики наша країна має наразі всі можливості бути однією з перших і в Європі, й у світі. «Найближчими роками проти атомної генерації будуть працювати багато країн з метою повністю знищити її в Україні, а ми навпаки будемо її захищати. Ми повинні це робити, адже у нас є всі можливості бути сьогодні одними з перших [в галузі атомної енергетики – Ред.] і в Європі, і у світі».www.energoatom.com.ua

Петро Котін: “Саме на атомній генерації базуватиметься вся енергетика України і за 20, і за 50 років”

2020-10-02

30 вересня 2020 року відбулося засідання Науково-технічної ради ДП «НАЕК «Енергоатом», на якому було обговорено проєкт «Концепції довгострокової Державної цільової економічної програми розвитку атомної енергетики».

Окрім членів Науково-технічної ради (НТР) Енергоатома, яку очолює т. в. о. першого віце-президента НАЕК «Енергоатом» – технічний директор Юрій Шейко та до складу якої входять основні технічні фахівці Компанії, головні інженери всіх вітчизняних АЕС і провідні експерти в атомній енергетиці, у засіданні також взяли участь очільник Енергоатома Петро Котін, віцепрезидент Компанії Герман Галущенко та ветерани атомної енергетики, які свого часу стояли у витоків ядерної галузі в Україні та віддали їй все своє життя.

Метою засідання було прискорити розробку «Довгострокової програми розвитку атомної енергетики» в межах реалізації Енергетичної програми України на період до 2035 року. Формат документа і порядок його розроблення визначено Постановою Кабміну № 106 від 31.01.2007 року: спочатку розробляється Концепція Програми, далі сама Програма. Відреагувавши на Указ Президента України «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики» від 22 вересня 2020 року, Енергоатом вирішив максимально пришвидшити обговорення Концепції та залучити якомога більшу кількість фахівців і експертів.

Очільник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін зазначив, що Компанії потрібні цільові критерії виконання програми. «Одним з таких критеріїв, – сказав він,  – ми бачимо частку атомної енергетики в загальному балансі електроенергії, що споживається в країні. Сьогодні ми говоримо про 56% і маємо в межах своєї програми наполягати, щоб ця частка принаймні не знижувалася і навіть зросла до рівня Франції, у якої вона дорівнює 70%, завдяки чому населення країни має справді дешеву, безпечну та екологічну електроенергію».

Головне – чітко визначити основні напрями розвитку галузі, вважає керівник Компанії, та розгорнути їх в окремих розділах програми:

    адміністративна сфера (підпорядкування Енергоатома, корпоратизація та ефективне управління Компанією, управління усіма суміжними процесами),
    безпечна експлуатація енергоблоків та все, що з цим пов’язано,
    будівництво нових енергоблоків,
    розвиток науково-технічної сфери,
    розвиток виробничо-технологічного комплексу,
    освіта та підготовка кадрів для атомної галузі.

«Все це ми обговорювали з Президентом держави, ділилися своїм баченням подальших дій та розвитку й своїм бажанням та прагненням зробити Україну самодостатньою з точки зору ядерних технологій, - зазначив Петро Котін. - Ми ставимо перед собою амбітну мету - за 7-10 років відновити будівничі технології атомних енергоблоків для використання їх в Україні та за її межами. Ми готові захищати атомну енергетику, оскільки впевнені, що саме на ній базуватиметься вся енергетика України і за 20, і за 50 років!» – підсумував керівник Енергоатома.

Під час засідання пролунали не лише пропозиції, а й зауваження щодо основних положень Концепції. Зокрема, провідний експерт у сфері атомної енергетики Віктор Шендерович вважає, що довгострокова програма має розроблятися щонайменше до 2050 року, а не 2035-го, оскільки «15 років – це не строк для атомної енергетики», а лише певний етап. Тому, на його думку, саме в Концепції, а не в Програмі, «мають бути викладені всі питання розвитку галузі до 2050 року: як відбуватиметься виробництво електроенергії, що буде із заміщуючими потужностями, з продовженням експлуатації енергоблоків АЕС», ресурсною базою палива, якою взагалі буде роль атомної енергетики в енергокомплексі України тощо.

Колишній гендиректор ЗАЕС і почесний президент Українського ядерного товариства Володимир Бронніков зауважив, що в Україні наразі можливості атомної генерації використовуються, на жаль, неефективно, тому питання підвищення її ефективності має бути в пріоритеті. Для цього в Концепцію слід закласти аналіз, чому Україна хоче розвивати атомну енергетику. Ми повинні думати не тільки про базові потужності, але і про маневрові атомні потужності, забезпечити збільшення виробництва електроенергії та зменшення її вартості для кінцевих споживачів, а також зменшення викидів СО2. «Ми маємо показати населенню, що здатні вирішити ці проблеми, що братимемо участь у розвитку регіонів та регіональної інфраструктури, і роз’яснити всю програму дій. Концепція має бути переглянута з позиції, що атомна енергетика пропонує Україні», - переконаний Бронніков. А НАЕК «Енергоатом», вважає експерт, має стати комплексною компанією, яка забезпечуватиме і пікові потужності, і маневрові, і зробить Україну самодостатньою в плані ядерного палива, а також і виробничих, і технологічних, і наукових потужностей, чого не може досягнути жодна інша енергетична компанія в Україні.

Члени Науково-технічної ради Енергоатома більшістю голосів підтримали проєкт Концепції – з урахуванням усіх пропозицій та зауважень, які було озвучено під час засідання.

www.energoatom.com.ua