Конструктивна полеміка- запорука порозуміння

2019-12-12

# 459

11 грудня нетішинські атомники взяли участь у хакатоніпід назвою «Хмельницька АЕС: загроза чи можливість». Захід був організований вобласному центрі Хмельницьким енергетичним кластером спільно з Центром екологічнихініціатив «Екодія» і зібрав як прихильників розвитку атомної енергетики, так іїї опонентів. Так як формат хакатону передбачає проведення диспутів тарозроблення сценаріїв спільними зусиллями учасниками заходу для вирішенняпроблематики обраної теми, то представники громадськості, влади, екологічних об’єднань,атомної галузі, зокрема Хмельницької та Рівненської АЕС, сфокусували свою увагуна експлуатації та подальшій розбудові ХАЕС.

У панельній дискусіїщодо основного питання  взяли участь ОлегРахлінський, заступник генерального директора ХАЕС з капітального будівництва,Віктор Демидюк, заступник генерального директора ХАЕС з кадрів та соціальноїполітики, Геннадій Самосєй, заступник головного інженера ХАЕС з нових блоків,Тетяна Лиситчук, начальник відділу роботи з громадськістю і ЗМІ ХАЕС,спеціалісти цеху радіаційної безпеки та служби аналізу безпеки Рівненської АЕС.До обговорення питань долучилися також перший заступник Нетішинського міськогоголови Іван Романюк та директор Агенції регіонального розвитку Хмельницькоїобласті Роман Примуш. Модератором хакатону виступив Андрій Мартинюк, головарівненської громадської організації «Екоклуб», а модераторами груп-розробниківсценаріїв -Олександра Заїка, представниця київського Центру екологічних ініціатив«Екодія», Ілля Єременко, голова української кліматичної мережі та Ольга Лящук,координатора проектів ГО «Екоклуб».

На публічний диспутмодератор виніс питання значення атомної енергетики для держави, її соціальні,економічні та екологічні аспекти діяльності на прикладі Хмельницької АЕС.

«Чи потрібнадержаві, області, регіону атомна галузь, яка генерує понад 50 % усієївітчизняної електроенергії, а, власне, ХАЕС є бюджетоутворюючим підприємством Хмельницькоїобласті та Нетішина? Хмельницька атомна станція забезпечує до чвертінадходжень в бюджет області та до 80 % в бюджет міста- супутника. Разомз тим ми усі знаємо про наслідки Чорнобильської АЕС для України. Тут важливорозуміти, що коли ми приймаємо стратегічні рішення, вони дуже тривалі в часі. Аще потрібно, аби ми мали змогу активно та чесно дискутувати щодо питань, якіактуально та гостро звучать серед громадськості», - наголосив Андрій Мартинюкпід час відкриття заходу.

Подія проводилася вактивному форматі дискусій, де кожен учасник міг висловити свою думку, отриматидостовірну та вичерпну інформацію по головній темі, задати питання. Багатьохцікавили соціальні, економічні аспекти розвитку найпотужнішого підприємстваХмельниччини - про це розгорнуто надавали інформацію спікери від ХАЕС. Зокрема,Олег Рахлінський зазначив, що сьогодні в Україні є потреба у розбудові новихенергопотужностей, і це визначено державною енергетичною стратегією розвитку до2035 року: «Слід наголосити, що поряд із розбудовою атомної енергетики маютьрозвиватися і альтернативні джерела, такі як сонячна та вітрова енергетика.Проте без функціонування атомної генерації, яка сьогодні є базисом тафундаментом у виробітку усієї вітчизняної електроенергії, це просто неможливо.Адже ми за рахунок нашого дешевого тарифу допомагаємо іншим виробникам і несемозбитки від цього. Це питання держава повинна взяти під особливий контроль іпереглянути існуючий тариф».

До загроз, якіозвучували та обговорювали присутні, належали питання поводження звідпрацьованим ядерним паливом та зберігання радіоактивних відходів, якіпродукують атомні електростанції. Олег Рахлінський спростував деякі хибнітвердження, що в Україні немає місця зберігання ВЯП та РАВ: «Сьогодні в зонівідчудження Чорнобильської АЕС завершується будівництво постійногоцентралізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, яке почнефункціонувати у 2021 році. Щодо радіоактивних відходів, то на Запорізькій таРівненській АЕС побудовані комплекси з переробки РАВ, подібний споруджуватиметьсяі на ХАЕС. Уже здійснено певні етапи проекту і до завершення 2021 року вінзапрацює».

На хакатоні в ходідискусій учасники окреслили три сценарії роботи та подальшого розвиткуХмельницької АЕС з можливістю або експлуатувати чотири енергоблоки, або працюватилише з двома мільйонниками, або взагалі зупинити діяльність енергопідприємства.При цьому озвучували переваги та можливості у різних аспектах, також окреслилиризики та екологічні загрози від експлуатації, будівництва нових енергоблоківта взагалі припинення діяльності ХАЕС.

На заключному етапізаходу усі напрацьовані сценарії були детально обговорені, модератори внеслиуточнення та побажання учасників до проектів. Надалі сценарії будуть переданіРегіональній агенції розвитку Хмельницької області для врахування їх приформуванні нової регіональної стратегії Хмельницької області. Також усі три напрацюванняхакатону щодо діяльності ХАЕС будуть поширені у соціальних мережах.

            Назавершення заходу представники  Хмельницької АЕС подякували організаторамхакатону за інтерес до роботи найбільшого енергетичного підприємства області,розуміння політичних та соціально-економічних умов, у яких нині працює ХАЕС іатомна галузь в цілому, та запросили відвідати атомну електростанцію з ознайомчоюекскурсію, щоб глибше зрозуміти специфіку та значення діяльності такоговисокотехнологічного та науковоємного виробництва як Хмельницька АЕС.

Ділова таконструктивна полеміка, якою був пронизаний захід, на думку учасників зустрічі,сприятиме розвінченню міфів і спекуляцій довкола теми атомної енергетики таналаштовуватиме на порозуміння та співпрацю з громадськістю.   

Інформаційний центр ВП ХАЕС

#Letstalknuclear - використання соціальних мереж в атомній галузі обговорюють цього тижня у МАГАТЕ

2019-12-12

# 458


Понад 120 представників з 66 країнзібралися на технічну нараду, щоб поділитися досвідом та обговорити рольсоціальних мереж для залучення зацікавлених сторін при формуванні ядернихпрограм. Про роль соціальних мереж при комунікації українських АЕС згромадськістю, органами державної влади, засобами масової інформації розповілапровідний інженер ВРГіЗМІ Юлія Тараторкіна.

Таказустріч фахівців з комунікації та інших зацікавлених осіб з питань використаннясоціальних медіа проводиться вперше. Адже за словами наукового секретаря заходуМасахіро Тачібана (МАГАТЕ), соціальні мережі стали важливим компонентом уроботі з громадськістю. Вони забезпечують швидке та безпосереднє залученняширокого кола  стейкхолдерів. Дляобговорення заходу у соціальних мережах створено хештег #letstalknuclear.

Іззростанням популярності соцмереж у світі, не можна ігнорувати їх вплив наформування громадської думки. Згідно з даними дослідження “Глобальний станцифрових технологій у 2019 році”, 3,4 млрд. осіб у світі  користується соціальними медіа. Разом з тимз’являються нові виклики та ризики для підприємств, організацій та інституційядерної галузі, тому на часі -  оновленняїх комунікаційних стратегій.

Технічнанарада МАГАТЕ проходить з 9 по 13 грудня у Відні. Учасники уже розглянулиособливості соціальних мереж для залучення стейкхолдерів для регулюючихорганів, операторів, урядових організацій, наукових інститутів та міжнароднихорганізацій. Обговорювалось формування політики для використаннясоціальних мереж працівниками галузі, елементи розробки стратегії використаннясоціальних мереж. Надзвичайно корисним став досвід представників інших галузей,які успішно використовують усі переваги соціальних мереж, а також історіїуспіху представників ядерної сфери.

Технічнанарада об‘єднала представників різних організацій. Крім основних та панельнихсесій, передбачені пленарні обговорення та робота у групах. Таким чиномстворено найкращі умови для обміну досвідом, щоб надалі удосконалюватипредставлення ядерної галузі у соціальних мережах.

Інформаційний центр ВП ХАЕС

ХАЕС відвідали викладачі та студенти Шльонської Політехніки (Польща) та Хмельницького національного університету

2019-12-12

# 457

Викладачі Шльонської Політехніки (м. Глівіце, Польща) та кафедри машин іапаратів, електромеханічних та енергетичних систем Хмельницького національногоуніверситету (ХНУ) разом зі  студентами відвідалиХмельницьку АЕС.

            Під час екскурсійного туру на ХАЕС викладачі тастуденти побували у навчально-тренувальному центрі, де ознайомились іззагальною технологією виробництва електроенергії, процесами підготовки танавчання персоналу. Детальну інформацію, а також відповіді на численнізапитання, надав гостям представник Всесвітньої асоціації організацій, які експлуатуютьатомні станції (ВАО АЕС) на майданчику Хмельницької АЕС В’ячеславІванов.

            НаХмельницькій АЕС електроенергетики побували в машинному відділенні другогоенергоблока та на центральному щиті управління, детально знайомлячись ізвиробничими процесами та спілкуючись із провідними фахівцями атомної станції.Під час дружньої бесіди, хмельницькі атомники розповіли польським колегам проучасть та вклад їхніх земляків у будівництво та функціонування АЕС.

            Підсумовуючирезультати візиту, к.т.н, доцент Хмельницького національного університетуОлександр Шпак зазначив, що ХНУ вже давно співпрацює із Шльонською Політехнікоюі візит на Хмельницьку АЕС – чудова нагода для безпосереднього ознайомлення ізгалуззю атомної енергетики в Україні та зміцнення міжнародних зв’язків.

Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2019-12-12

# 456

Сьогодні, 12 грудня енергоблок №2Хмельницької АЕС працює на потужності1011 МВт. За минулу добуенергоблоком вироблено 24,32 млн. кВт. .год електроенергії, а з початку місяця - 267,42 млн. кВт. . год електроенергії.

 На першому енергоблоціХмельницької АЕС триває триста вісімдесяттретя доба ремонтних робіт.

 Радіаційний станна промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін,знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і неперевищує природних фонових значень.

Довідково

Відокремлений підрозділ«Хмельницька атомна електростанція» Національної атомної енергогенеруючоїкомпанії «Енергоатом» - найпотужніше підприємство Хмельниччини.

Детальніше: www.xaec.org.ua ,  www.facebook.com/khnpp.

Інформаційний центр ВП ХАЕС